giriş     kayıt
Joker

Pir nîqaş li ser gelo ka Joker şidet dişoxilîne an bi sempatîzanek dilşikestî ye û xuyang dibe ku di derheqê tirsa siyasî û civakî ya karakterê de ji şiroveya xwe ya fîlimê xuya dike. Yek ji wan faktorên sereke ku sedema van rezervanan dibe sedema êrîşa hov a li Colorado ya sala 2012-an. Di êrişa dawîn a Christopher Nolan,Batmanê, Dark Knight Rises (The Dark Knight Rises, 2012), êrişkerê ku xwe wekî "Joker" nasandibû, diwanzdeh kes kuştibû. Bi îdeolojîk, Joker, ku dikare "radîkal bi rengek bi vî rengî radîkal ve were şîrove kirin, bê guman, bi fîlima xwe ya solo, ku bê guman gelek fikaran afirand, vegeriya ser ekranê. Ji hêla din ve, Joker di heman demê de mırove ku comicek solo pek ani ye xeyni wi kes tıştek wusa nekırıye . Bi vî rengî, her çend ew di çanda populer de bi lîstikvanên wekî Jack Nicholson û Heath Ledger re gellekî navdar e, lê karaktera kelûmê ji 1939an ve gava ku yekem car xuya bû vedigere. Lê belê, li şûna ku em pirs bikin "çima em çîroka solo ya Joker wekî qehremanekî temaşe dikin? li ku derê destûrnameyên der barê fîlimê de derdikevin, em dipirsin,"çima em vê çîrokê temaşe dikin ?;; dikare bi kêrhatî be ku meriv pê fahm bike ku fîlim li ser xirabî, dînîtî û tundûtûjiyê dibêje.

-


Joker’in Jack Nicholson ve Heath Ledger’la popülerleşen asıl temsili “kötücül bir üst akıl” oluşudur. Düzenin sağlayıcısı Batman’in karşısında kaosun savunuculuğuna soyunan Joker, bir nevi kötülüğün “felsefesini” yapar. Phillips’in Joker’i ise, karakteri ilk ortaya çıktığı kökenlerine, yani sirke geri taşırken onu bu “kötülük için kötülük” merakından bir nevi kurtarıyor. Evet, Joker başına gelen haksızlıklara –akıl hastalığının da etkisiyle– aşırı tepki vererek şiddete başvuruyor ve bunu hiçbir şey meşrulaştıramaz ve meşrulaştırmamalı da. Ancak Joker, onu “izleyenlerin” yarattığı kaostan, palyaço maskeleriyle onu öfkelerine bir sembol hâline getiren halkın tepkisinden sorumlu değil. Halka bir proje ya da bir deney olarak yaklaşan kötücül üst akıl Joker’den, halkın bir eğlence aracı olarak Joker’e geçiş tam olarak bu noktada gerçekleşiyor. Burada filmin Köpeklerin Günü (Dog Day Afternoon, 1975) ve Şebeke (Network, 1976) gibi Lumet filmlerine yaptığı bariz referanslar daha da anlam kazanıyor. Köpeklerin Günü’nde sevgilisinin ameliyatı için banka soymaya kalkan kendi hâlinde bir adam nasıl bir anda halkın öfkesinin sembolü ve bir kahraman hâline geliyorsa Joker de bir anda kendini bir hareketin simgesi olarak buluyor. Takside palyaço maskesini takmış bir adamla yüz yüze geldiği ve memnuniyetle gülümsediği sahne, Al Pacino’nun bankadan çıkıp “Sonny! Sonny!” diye bağıranlarla göz göze geldiği ve gülümsediği sahneyi getiriyor akla. Arthur’un Joker olarak çıktığı talk şovda işlediği cinayet ise, Şebeke’nin canlı yayında öldürülen sunucunun haberini televizyon ekranına taşıyan son karesini getiriyor akla. Kamera geriye doğru çekildikçe bir sürü TV ekranı yan yana geliyor: Bir cinayet haberi bir kozmetik reklamıyla, bir öpüşme ânı kanlı bir ölüm sahnesiyle yan yana, aynı gösterinin parçası olarak, aynı mecradan yansıyor seyirciye. Bir adamın dehşet verici bir şekilde katledilmesi, bir konserve ürün reklamıyla yan yana gelerek eşitleniyor ve ikisi de tüketilecek birer nesne hâline geliyor.

-


Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.

©2019 Pismam malpera înteraktîf ya ferhengî ye bi kurdî û tirkî ye. bi nîyeta bîra kurdan li ser înternetê û mijarên li ser kurdan hatîye avakirin